O zlate...

5 dobrých dôvodov, prečo zlato !

 

1. Bezpečnosť.

Už tisícročia sa považujú drahé kovy za cenné a etablovali sa ako samostatná forma investície.

2. Nezávislosť.

Politika a hospodárstvo môžu ovplyvňovať cenu, ale nie vlastnú hodnotu drahých kovov.

3. Stabilita hodnoty.

Zlato ponúka dlhodobú stability napriek výkyvom v dennej cene. Ceny drahých kovov môžu krátkodobo kolísať, avšak ich hodnota je dlhodobo stabilná.

4. Ušľachtilé rezervy.

Čo platí pre banky a vlády, nemôže byť na škodu ani pre jednotlivca – drahé kovy ako "železná" rezerva majetku.

5. Likvidita.

Zlato je garantom likvidity. Obchoduje sa s ním  24 hod denne na celom svete.

Prečo investovať do "fyzického" zlata?

 

1. Zlato vždy bolo, je a bude najlegendárnejším drahým kovom na svete.

2. Zlato bude vždy žiadané a dopyt bude stúpať.

3. Zlato znamená istotu. Je to trvalá hodnota, ktorá chráni Váš majetok pred infláciou.

4. Zlato uchováva vysokú hodnotu v malom množstve.

5. Na rozdiel od peňažných mien, akcií a cenných papierov nestratí zlato nikdy svoju vnútornú hodnotu.

6. Zlato si zachováva svoju hodnotu napriek politickým a sociálnym prevratom, vojnám a prírodným katastrofám.

7. Zlato je hmatateľná a likvidná majetková položka. Skutočne medzinárodná mena.

8. Reálne (fyzické) zlato je najbezpečnejšia forma ako investovať do zlata.

9. Zlato by malo byť časťou každého optimálne diverzifikovaného portfólia.

10. Zlato znamená pre svoju univerzálnu obchodovateľnosť flexibilitu pre jeho majiteľa.

 

Prečo kupovať zlato?

Dôvod je veľmi jednoduchý – rozumejú mu aj ľudia neznalí v otázkach financií a ekonomiky. Papierové peniaze mali kedysi oporu v zlatých rezervách. Toto pravidlo však prestalo platiť od začiatku 70-tych rokov 20.storočia – prestal platiť tzv. zlatý štandard. Nie je možné aby akákoľvek krajina vydávala ľubovoľné množstvo papierových peňazí tak, aby táto mena nikdy nestratila svoju hodnotu. Zlato je vlastne uchovávateľom hodnoty prakticky nezávislej na ekonomických podmienkach. Zlato si vždy uchová svoju hodnotu.

Zlato si udržuje hodnotu

Papierové peniaze neustále strácajú na hodnote tempom približne 2% ročne. Kedysi bolo 100$ majetkom a teraz si za ne môžeme kúpiť iba jednu lepšiu večeru – dolár totiž stratil za 100 rokov 96% svojej kúpnej sily. Podobne sú na tom ostatné meny, ich hodnota sa každým dňom oslabuje. Priložený graf ukazuje hodnotu dolára, pričom vidíme, že odkedy vznikol FED (1913) a súčasná hospodárska politika založená na ekonomických stimuloch, hodnota meny prudko klesá.

 

Investičné zlato

Investičným zlatom, nazývaným aj bankové zlato sú investičné zlaté tehličky rýdzosti minimálne 995/100 - v takom prípade je nákup zlata oslobodený od platenia DPH.

Partner Bank AG predávajú zlaté tehličky rýdzosti 999/1000 od výrobcov z listiny "good delivery". Listinu zaviedla Londýnska burza kovov " The London Bullion Market Association " Zlaté tehličky od výrobcov z listiny „good delivery“ sú uznávané a akceptované po celom svete.

Razené a lisované tehličky sa vyrábajú vo veľkostiach 1g, 2g, 5g, 10g, 20g, 50g, 100g, odliatky vo veľkostiach 250g, 500g a 1000g. Lisované tehličky sú výrobcom balené spravidla spolu s certifikátom vo vákuovej fólii a sú lesklé. Odliatky sú matné, majú nerovný povrch a zaoblené hrany.

Zlaté investičné tehličky sa vyrábajú buď formou razenia a lisovania, alebo odlievaním.

 

Čo prináša investičné zlato

Nákupom zlata nemíňame peniaze, len ich jednoducho zamieňame za silnú a medzinárodne uznávanú menu. Zlato je platidlom už viac než 5000 rokov.

Aká iná známa papierová mena vydržala viac než niekoľko 10-ročí?  Hodnota zlata prirodzene krátkodobo kolíše, z dlhodobého hľadiska je však jeho vnútorná hodnota vysoko stabilná. Investičné zlato je považované a vhodné na dlhodobé udržanie hodnoty a kúpnej sily.

Zaistite svoje budúce príjmy a výdavky vecným produktom. To, čo dnes kúpite za 50 €, kúpite neskôr za podstatne viac, ale to, čo dnes kúpite za 1 g investičného zlata, neskôr kúpite znovu za 1 g zlata.

Papierová mena túto stabilitu neprináša, lebo silne podlieha inflácii a niekedy aj menovej reforme alebo hyperinflácii.

Jednoduchá múdrosť odporúča rozložiť majetok: 1/3 do nehnuteľnosti, 1/3 si ponechať v hotovosti a 1/3 do zlata. Vytvoríte tak stabilitu a bezpečnosť.

Týmto pravidlom sa riadili židia už od nepamäti. Nie je to náhoda, že história hovorí o židoch, ako o národe, ktorý má peniaze. Dnešné impérium, ktoré si vybudovali, o tom svedčí.

Riziko podstupuje hlavne ten, koho portfólio je tvorené prevažne z finančných produktov.

Zlato je celosvetovo uznávané platidlo, zlatom môžete platiť 24 hodín denne všade na svete.

„Kto má zlato, ten má vždy peniaze“  A. Grenspean, mnohoročný predstaviteľ ;FED

Zlato nie je časovo viazané ako peniaze na termínovaných účtoch, zlato je nezávislé na vládach, menách a ďalších ekonomických a politických faktoroch.

Nasporené zlato je od prvého okamihu vaše a môžete s ním kedykoľvek manipulovať, bez akýchkoľvek poplatkov a sankcií.

Vzácne kovy sú železná majetková rezerva. Rovnako vhodná pre centrálne banky, vlády a jednotlivcov. Zabezpečíte tak svoju rodinu, svoj majetok ako i samotnú investíciu.

Čo je dnes považované za vhodnú investíciu? Nehnuteľnosti, informácie, potraviny, umenie, ďalšie komodity – nie však vo fiktívnej podobe akcií, ale také, čo môžete fyzicky vlastniť. Čo z toho je dostupné vám? Investovanie už dávno nie je otázkou len veľkých peňazí.

Výnos pri zlate vzniká z rozdielnej ceny výrobkov, ktoré nakupujeme dnes od ich zajtrajšej ceny.

Zbytočne bude lákavý úrok na finančných produktoch, keď skutočná inflácia bude vyššia. Tri a pol eura nie je to, čo bývalo 100 korún československých alebo slovenských.

To, že cena papierovej meny stráca nebadane a neustále na hodnote neznamená, že sa to nedeje. V posledných rokoch však toto tempo nabralo na obrátkach.

Investovaním do zlata neminiete ani euro len zmeníte peniaze za hodnotnú menu v čase. Zlato nepodlieha inflácii, DPH a ani clu.

 

Hodnota zlata
od 8.10.2004 do 4.4.2012

 

„Zlato a striebro sú peniaze. Všetko ostatné je úver.“
J.P.Morgan

 

 


 

Časté otázky

Akú mám istotu, ak si otvorím bankový účet krytý čistým 999/1000 zlatom ?

1. 100 % v zlate - zlato je podľa rakúskeho zákona /ústavný zákon/ majetkom klienta   /špeciálny majetok/, to znamená, že pri krachu banky nepríde o svoje peniaze, lebo tam žiadne nemá - v trezore banky má zlato, ktoré banka len stráži a nemôže s ním nijako manipulovať /napr. ručiť ním a pod./, nakoľko jej zlato nepatrí - zlato je majetok klienta.

2. 100 % - ručenie rakúska ako štátu.

3. 100 % - poistenie

4. 40 % - vlastný kapitál banky

Môžem si zlato nechať zaslať ihneď domov ?

Áno, stačí dať krížik v objednávke na určené miesto a banka vám pošle zlato automaticky kuriérom domov. Za túto službu sa neplatí, platí sa len doprava kuriérom.

Istejšie je však nechať zlato v bankovom trezore. Napríklad Partner Bank AG uskladňuje zlato klientov v najbezpečnejšom trezore v Európe. Bežné trezory bánk na papierové peniaze nie sú vhodné z hľadiska bezpečnosti na úschovu zlata.

Ako premením moje zlato na peniaze /eurá/ ?

Vypísaním, podpísaním formulára /v slovenčine/ a zaslaním do banky faxom, poštou alebo e-mailom /zoskenovaný vypísaný a podpísaný formulár/. Banka po obdŕžaní formuláru pošle klientovi eurá na jeho osobný účet, ktorý uviedol do objednávky /zmluvy/.

Pri jednorazovom vklade realizuje banka odkúp klientovho zlata po celých tehličkách, pri sporivom účte je možné požiadať o akúkoľvek sumu. 

Môžem vidieť svoje zlato ?

Áno, návštevu banky /trezoru/ je potrebné si dohodnúť minimálne 3 dni dopredu.

Aká je hodnota zlata?

Do zlata by ste mali investovať teraz, skôr ako bude jeho cena stúpať ešte viac...

Prečo cena zlata stúpa?

  • Ložiská zlata sa postupne míňajú
  • Dopyt po zlate prevyšuje produkciu
  • Rastúci záujem o zlato od súkromných investorov
  • Neistota na medzinárodných finančných trhoch stúpa

V dôsledku zvyšovania dopytu po zlate dochádza k masívnemu vyčerpávaniu existujúcich ložísk zlata. Podľa odborných analýz sa môže vyťažiť už iba približne 46.000 ton vzácneho kovu. Keďže súčasná produkcia je približne 2500 ton ročne, vyťažiteľné zásoby sú už iba na približne 30 rokov. Už iba doplním, že dopyt sa pohybuje na úrovni 4000 ton ročne... Dôvodom rastúceho dopytu je momentálne zlatá horúčka v Ázii. Na svedomí to tak trochu má vláda komunistickej Číny, ktorá v roku 2004 povolila svojim občanom vlastniť zlato. Samotná čínska potreba vzácneho kovu sa v priebehu nasledujúcich dvoch rokov zvýši na 600 ton (prognóza Merill Lynch, 2009).



Tvorba web stránok zdarma Webnode